SZKOŁA PODSTAWOWA W ZADROŻU

im. Wincentego Witosa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Aktualności
Aktualności

St. Patrick's Day.

St. Patrick’s Day.


21 marca "zazieleniło się" na korytarzach i w salach lekcyjnych Szkoły Podstawowej w Zadrożu. Tego dnia obchodziliśmy bowiem w naszej szkole Dzień Świętego Patryka, który został połączony z Pierwszym Dniem Wiosny. Celem tego „zielonego dnia” było zapoznanie uczniów z historią i kulturą anglojęzycznych krajów: Irlandii i Wielkiej Brytanii. Z tej okazji ozdobiliśmy szkołę irlandzkimi koniczynkami zwanymi „shamrock”, kapeluszami, złotymi monetami oraz innymi symbolami tego święta. Zielony kolor przeważał też w strojach uczniów i nauczycieli.


Cały dzień został podzielony na 5 części, w których uczniowie wykonywali zadania dostosowane do ich wieku i umiejętności. Każdy w tym dniu mógł znaleźć coś dla siebie: rymowanki, piosenki i film to elementy, od którego zaczynaliśmy każdą lekcje. Następnie w dwóch wersjach zabawa „My shopping list” i „Irish Hunt” z użyciem aplikacji telefonicznej do odczytywania kodów QR uczniowie bawili się doskonale. Wspaniałym integracyjnym zadaniem okazały się zadania na platformie internetowej Quizizz, gdzie uczniowie w grupach czteroosobowych rywalizowali, rozwiązując na swoich telefonach test wiedzy o St. Patrick` Day.

Radości i dobrej zabawy nie było końca, a całość uroczystości umilały dźwięki tradycyjnej muzyki irlandzkiej. Podczas obchodów nie mogło zabraknąć, także pysznej zielonej galaretki.

Wszystkim zaangażowanym w "Dzień Świętego Patryka" dziękujemy!

zobacz zdjęcia → 

 

Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej

Marzec to już tradycyjnie miesiąc, w którym przeprowadzane są na terenie gminy Trzyciąż eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Tegoroczne gminne eliminacje, odbyły się 14 marca w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Zadrożu.

W zmaganiach z trudnymi zadaniami  na temat obowiązujących przepisów, a także wiedzy i umiejętności z zakresu ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej wzięło udział 18 przedstawicieli lokalnych szkół.

Jury Konkursu w składzie: Lucjan Gajda – przewodniczący, Lucyna Grzywa – sekretarz oraz członkowie:  Zbigniew Półtorak, Ewa Barczyk, Grzegorz Gamrat, Piotr Petlic wyłoniło zwycięzców konkursu szczebla gminnego.

Wśród uczniów klas I-IV pierwsze miejsce zajęła Patrycja Cader, przed Michałem Gajdą, Karolem Rdestem i Magdaleną Gamrat. W drugiej grupie wiekowej - uczniów klas VII i gimnazjalistów najlepszy wynik osiągnął Radosław Łazowy, drugie miejsce przypadło Kamilowi Gajdzie, a trzecie - Rafałowi Pypno.

Wójt Gminy Trzyciąż, a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Roman Żelazny wręczył zwycięzcom upominki oraz życzył dalszych sukcesów w kolejnych etapach konkursu.  Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc będą reprezentować Gminę Trzyciąż na eliminacjach powiatowych Turnieju.

Organizatorami Konkursu był Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Trzyciążu, Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury w Trzyciążu, Szkoła Podstawowa w Zadrożu oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Zadrożu.

 

Wolontariusze znów w Biedronce!

Szkolni wolontariusze działają!

9 marca 2018 r. grupa szkolnych wolontariuszy przyłączyła się do ogólnopolskiej  XIV Zbiórki Żywności Caritas pod hasłem „Tak-Pomagam“. Wolontariusze zachęcali  do udziału w akcji nie tylko ciepłym uśmiechem, ale też specjalnie przygotowanymi ulotkami.  Plakaty rozwieszone przy wejściu do sklepu zachęcały kupujących do udziału w akcji. Nasi wolontariusze w czerwonych koszulkach z logo Caritas oraz identyfikatorami  pod opieką Pani Barbary Kmity, Pani Violetty Mazeli, Pani Renaty Żelaznej i ks. Pawła Steca dzielnie stali na posterunku. Czas  szybko płynął, a w koszu przybywało produktów. Zgromadzone  artykuły spożywcze jak zwykle trafią do ludzi najuboższych i  wzbogacą  ich świąteczne stoły.

Dobrze jest pomagać!

 

Gminny Konkurs Ortograficzny

 

Ortograficzne zmagania już za nami! 8 marca 2018 r. odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny

zorganizowany przez BiOAK w Trzyciążu. Naszą szkołę dzielnie reprezentowali uczniowie wyłonieni w szkolnych

rozgrywkach ortograficznych. Uczniowie zmagali się z wyrażeniami takimi jak: ,,chimeryczny hipochondryk”,

,,reklamować cheeseburgery”, ,,jeździć rzężącym rzęchem”, ,,nie handryczyć się, ,,ćwiczyć co

niemiara”,,,koszula z żorżety” itp. W dyktandzie aż roiło się od ,,pułapek ortograficznych”.  Nie każdy

zdobyłby się na odwagę zmierzenia się z tym trudnym dyktandem i testem, ale jak  powszechnie wiadomo:

Pisać dobrze ten potrafi, kto się uczy ortografii”.

Naszą szkołę w kategorii kl.IV- VII reprezentowali następujący uczniowie:

Sławomir Borówka kl.IV, Martyna Domagała kl.V, Krzysztof Borówka kl.VII.

W kategorii klas gimnazjalnych: Grzegorz Furgaliński kl.II, Krzysztof Polakiewicz kl.III i Kamila Zgoda

Miło nam poinformować, że II miejsca wywalczyli:

Martyna Domagała i Krzysztof Borówka

Gratulujemy!

 

Rekrutacja na rok szkolny 2018/2019

5 marca 2018 roku rozpoczyna się rekrutacja na rok szkolny 2018/2019 do oddziałów wychowania przedszkolnego w szkołach podstawowych oraz klas I szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Trzyciąż.

W rekrutacji biorą udział dzieci urodzone w latach: 2011, 2012, 2013, 2014 i 2015.

Informacje na temat rekrutacji do klasy I Szkoły Podstawowej w Zadrożu

Informacje na temat rekrutacji do Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Zadrożu

 

Otwarci na innych

14 lutego 2018 r. na sesję Rady Gminy w Trzyciążu przybyli wyjątkowi goście – przedstawiciele społeczności szkolnych, zaangażowani w liczne działania pomocowe dla potrzebujących.

Wolontariuszy Szkoły Podstawowej w Zadrożu reprezentowali: Zuzanna Kowalska, Bartłomiej Bernisz i Radosław Łazowy pod opieką Pani Barbary Kmity – współopiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu.

Corocznie wolontariusze naszej Szkoły biorą udział w licznych akacjach organizowanych przez różne instytucje oraz sami podejmują inicjatywy mające na celu pomoc najbardziej potrzebującym, o których mieli okazję opowiedzieć wszystkim zgromadzonym.

Przedstawiciele samorządu gminy Trzyciąż docenili społeczną aktywność i zaangażowanie wolontariuszy wyrażając słowa uznania i dziękując za ofiarność i zapał. Życzyli wszystkim obecnym  niewyczerpanej satysfakcji i radości ze wspierania potrzebujących,  ciekawych doświadczeń oraz skutecznego zarażania postawą innych osób z najbliższego otoczenia.

Przedstawiciele szkoły z rąk Przewodniczącego Rady Gminy Trzyciąż Lucjana Gajdy odebrali list gratulacyjny,  natomiast Wiceprzewodniczący Rady Gminy Trzyciąż  Jan Książek wręczył  sympatyczny dodatek w postaci słodkości. Na ręce Pani Barbary Kmity Wójt Gminy Trzyciąż Roman Żelazny  złożył kwiaty dla opiekunów szkolnego wolontariatu.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Komendę Główną Policji.

DBI 2018 obchodziliśmy od 6 do 9 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 podkreślaliśmy także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.


 


Strona 3 z 32